Monty Roberts

17. července 2008 v 12:46 | Aný |  Zajímavosti o koních
Kdo je Monty Roberts?
Nejznámější "zaříkávač" ve světě koní se představuje jako muž, který naslouchá koním. Jeho životním krédem, se kterým objíždí svět, je snaha změnit svět k lepšímu pro koně i pro lidi. V roce 2002 jeho turné vidělo přes 50 000 lidí, v roce 2003 přilákalo přes 225 000 diváků z Velké Británie, Německa, Austrálie, Kanady a USA.
Jeho show, které bylo vyprodáno do posledního místa, charakterizoval tisk jako "kouzelný tanec člověka s koněm", a končilo ovacemi ve stoje. Letos poprvé budeme mít i my příležitost se této úchvatné podívané zúčastnit.
Monty odmalička obsedal a trénoval koně. Účastnil se rodeových závodů a vyhrával nejvyšší ceny. Během práce v Hollywoodu se přátelil s Jamesem Deanem, hrál dvojníka jemu i jiným hvězdám.
Muselo ale uplynout mnoho let, než on sám a jeho nekonveční techniky získaly pozornost a ocenění. V roce 1989, kdy mu bylo 53 let, obdržel Monty pozvání od královny Alžběty II, aby předvedl své metody. Dojatá královna, velká milovnice koní, jej od té doby každý rok hostí na zámku ve Windsdoru.
Právě postava Montyho Robertse inspirovala Nicolase Evanse k napsání knihy "Zaříkávač koní", na základě které Robert Redford natočil stejnojmenný film.
Monty přišel velmi rychle na to, že má dar rozumět koním.Nazval ho jazykem Equus a metodu která ho využívá - Napojení Join-UpŽ. Jeho znalosti mu dovolily osvojit si dnes již známého mustanga jménem Plachý Hoch. Monty Roberts dokazuje, že násilí nikdy není dobrým řešením u zvířat ani u lidí, zkušenosti z práce s koňmi převádí na rozvíjení nekonfliktních mezilidských vztahů, mimo jiné také ve firmách. Mezi 250 firmami, které využily jeho pomoci, jsou mimo jiné IBM, Express, Johnson & Johnson, Disney, Minolta, Hallmark, Volkswagen.
Jeho znalosti psychologie byly oceněny i u CIA, která mu věnovala certifikát za spoluúčast na výzkumu detektoru lži. Jeho programy jsou využívany při práci s mládeží, se kterou se také často stýká, koně trénované v jeho středisku Flag is Up jsou šampióni uznávaní na celém světě.
Životopis Montyho Robertse?
1943 -vystupuje v hollywoodských filmech jako kaskadér (zastupuje Elizabeth Taylor ve filmu National Velvet a další, např. Roddy McDowell, Mickey Rooney, Charlton Heston), přátelí se s Jamesem Deanem.
1948 - pozoruje divoké mustangy v Nevadě a učí se jejich tichou řeč těla
1955-1969 umístění v rodeu: 9 Regional College Championships, 7 Western State Championships, 5 National Championships, 3 Team National Championships, one Bulldogging and one Team Roping Championship
1966 - zakládá farmu Flag is Up v Solvang, Kalifornie, zaměřenou na chov a trénink konía hipoterapii. Z jeho chovu pocházejí dostihoví šampióni USA - Cathy Honey, An Act, Aladancer, Walk in the Sun, Tobin Bronze; Evropa - Alleged, Dajur; Německo - Lomitas, Quebrada, Risen Raven, Macanal, Lavirco; Austrálie - Bahroona; Nový Zéland - Sharirari
1986 - první veřejné vystoupení Robertsovy nenásilné metody Join UpŽ na semináři ve Vancouveru, kde vystupoval jako host
1988 - titul "Muž roku" udělený National Reined Cow Horse Assotiation
1989 - na pozvání královny Alžběty II předvádí svou techniku ve Windsoru
1996 - vychází kniha "Muž, který naslouchá koním", podle The New York Times 58 týdnů nejprodávanější kniha, prodáno více než 3 milióny výtisků
1998 - Monty Roberts prezentuje svou metodu napojení Join UpŽ ve více než 40 státech USA, BBC vysílá dokument "Monty Roberts, The Real Horse Whisperer"
1999 - vyšla kniha "Plachý hoch, kůň, který přišel z divočiny
2000 - ocenění "Man of the Year" ASPCA, "George Angell Humanitarian Award" MSPCA, vychází kniha "Horse Sense for People"
2002 - vychází kniha "From My Hands To Yours", na přání královny Alžběty II předvádí svou metodu na slavnostech Zlatého výročí korunovace královny Alžběty
2002-2003 navštěvuje Monty Roberts se svým turné Velkou Británii, Německo, Rakousko, Austrálii, Dubai, Nový Zéland
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Sčítání národa...

Click

Komentáře

1 Kelly Kelly | 25. září 2008 v 18:44 | Reagovat

Měla jsem čest zůčastnit se jeho ''show'' v české republice... Bylo to něco úžasného... Ale nevím přesně jestli tu jde hlavně o peníze a nnebo o koně...

2 Bara Bara | 22. dubna 2009 v 16:52 | Reagovat

mám doma knihu o něm a je to ůžasný člověk s láskou ke koním

3 Bara Bara | 22. dubna 2009 v 16:52 | Reagovat

[1]: bylo to moc ůža?

4 Janča Janča | 25. června 2009 v 17:33 | Reagovat

Prave ctu jednu z jeho knizek...Mel to v zivote velmi tezke....na "otazku" od Kelly,bych si dovolila odpovedet,ze mu jde o kone...Penize jsou duleite,ale nejspu vsechno....Zpusoby kterymi se drive kone "krotily"jsou velmi, dalo by se rict, ubohe.....Svazovat konim,nebo jakymkoli jinym zivocichum,nohy,se mi zda velmi smesny.....Monty je muz s velkym srdcem....Kelly precti si nejakou jeho knihu a pochopis

5 Makynka Makynka | 11. srpna 2009 v 14:20 | Reagovat

Precetla jsem pred tydnem knizku od Montyho a absolutne me to dojalo, co dokazal. Je to neuveritelne a uzasne, od Montyho by se kazdy jezdec mel ucit a snazit se dosahnout tak uzasneho vztahu s konmi, jako mel on.

6 Jana Jana | E-mail | 24. srpna 2009 v 23:33 | Reagovat

Nádhernější knihu o možnosti komunikace se zvířaty" Muž,který naslouchá koním"jsem ještě nečetla.Podle mě mu o žádné peníze vůbec nejde i když k tomu,aby mohl rozvinout všechen svůj talent jsou také třeba.Ale prostě člověk cítí,že mu jde opravdu o víc.Přeji mu jaby ještě dlouho mohl učit lidi okolo sebe a i nás,protože si myslím,že už jen přečtení knihy o jeho životě každému pomůže.

7 Sarka Sarka | 30. dubna 2010 v 19:20 | Reagovat

Dostala jsem se pred par dny na vystoupeni Montyho Robertse ve Svycarskem Bernu,samozrejme ze jeho prvni knihu Muz ktery nasloucha konim jsem take cetla,podivana jeste utvrdila dojmy.Je to uzasny clovek,ktery lidem pomohl poznat konskou dusi.

8 JacobsonRHONDA33 JacobsonRHONDA33 | E-mail | Web | 31. ledna 2012 v 21:14 | Reagovat

When you are in uncomfortable position and have no money to go out from that point, you would need to take the <a href="http://goodfinance-blog.com">loans</a>. Just because it will aid you definitely. I get financial loan every time I need and feel great because of that.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama